Ի՞նչ պատճառներով տեղի ունեցավ Մյանմայի երկրաշարժը և ինչու՞ դա Բանգկոկում շենքի փլուզման պատճառ դարձավ
Մյանմայում ուրբաթ օրը տեղի ունեցած հզոր երկրաշարժը խլել է ավելի քան 1,000 մարդու կյանք և զգալի ավերածություններ առաջացրել: Թեև Մյանման բարձր սեյսմիկ վտանգ ունեցող գոտի է, այս անգամ ավերածությունները շատ ավելի լայնածավալ էին: Միևնույն ժամանակ, Բանգկոկը, որը գտնվում է երկրաշարժային վտանգից զերծ գոտում և ավելի քան 1,000 կմ հեռու է էպիկենտրոնից, նույնպես վնասներ է կրել. մասնավորապես, քաղաքի Չաթուջակ շրջանում փլուզվել է մի բարձրահարկ շենք: Երկրի վերին շերտը բաժանված է տարբեր տեկտոնական սալերի, որոնք մշտապես շարժվում են: Այդ շարժումների արդյունքում են առաջանում երկրաշարժերը և հրաբխային ակտիվությունը: Մյանման համարվում է աշխարհում երկրաբանական տեսանկյունից ամենաակտիվ գոտիներից մեկը, քանի որ գտնվում է չորս տեկտոնական սալերի՝ Եվրասիական, Հնդկական, Սունդայի և Բուրմայի միկրոսալերի հատման կետում: Հնդկական սալը բախվել է Եվրասիականին, ինչի հետևանքով ձևավորվել են Հիմալայները, իսկ 2004 թվականի մահաբեր ցունամին առաջացել է, երբ Հնդկական սալը սուզվել է Բուրմայի միկրոսալի տակ: Բրիտանացի երկրաբան Ռեբեկա Բելը նշում է, որ այդ շարժումների փոխհատուցման համար առաջանում են խզվածքներ, որոնց միջոցով սալերը սահում են: Մյանմայում առկա է Սագայնի խզվածքը, որը ձգվում է հյուսիսից հարավ՝ ավելի քան 1,200 կմ տարածությամբ: Ըստ նախնական տվյալների՝ ուրբաթ օրվա 7.7 մագնիտուդով երկրաշարժը եղել է «հորիզոնական տեղաշարժի» տեսակի, ինչը համահունչ է Սագայնի խզվածքի բնույթին: Այս երկրաշարժը տեղի է ունեցել ընդամենը 10 կմ խորության վրա, ինչը այն դարձրել է շատ մակերեսային՝ մեծացնելով ցնցումների ուժգնությունը: ԱՄՆ Երկրաբանական ծառայության գնահատմամբ՝ այս երկրաշարժն արտադրել է ավելի շատ էներգիա, քան Հիրոսիմայի վրա նետված ատոմային ռումբը: Սեյսմիկ ալիքների տարածումը կախված է ոչ միայն երկրաշարժի ուժգնությունից, այլև խզվածքի կառուցվածքից: Սագայնի ուղիղ ձևով ձգվող խզվածքն էներգիան կարող է տարածել մեծ տարածությունների վրա՝ հասնելով հարավ՝ դեպի Թայլանդ: Բացի այդ, Բանգկոկը կառուցված է փափուկ հողի վրա, ինչը մեծացնում է ցնցումների ուժգնությունը: Երբ երկրաշարժային ալիքները հասնում են նման հողաշերտերին, նրանք դանդաղում են և ուժեղանում՝ ավելի մեծ տատանումներ առաջացնելով: Չնայած երկրաշարժից հետո տարածված տեսանյութերում երևում է, թե ինչպես են Բանգկոկի բարձրահարկ շենքերը ճոճվում՝ նույնիսկ լողավազաններից ջուր թափվելով, սակայն մ
իայն մեկ՝ Թայլանդի գլխավոր աուդիտորի գրասենյակի շենքն է ամբողջովին փլուզվել: Երկրաշարժակայուն կառուցման պահանջները Թայլանդում ամբողջական ուժի մեջ են մտել միայն 2009-ից հետո: Դա նշանակում է, որ հին շենքերը երկրաշարժի դիմակայունության տեսանկյունից առավել խոցելի են: Սակայն փլուզված շենքը նորակառույց էր, և այն պետք է համապատասխաներ արդի չափանիշներին: Երկրաշարժային ճարտարագիտության մասնագետ Քրիստիան Մալագա-Չուկիտայպեն վերլուծել է շենքի տեսանյութերը և նշել, որ այն, հավանաբար, կառուցվել է «հարթ սալ» համակարգով: Այս մեթոդը ենթադրում է, որ հարկերը հենվում են միայն սյուների վրա՝ առանց հորիզոնական ամրացումների, ինչը, թեև ավելի էժան է, երկրաշարժերի ժամանակ կարող է հանգեցնել հանկարծակի և կտրուկ փլուզման: Մյանմայի Մանդալայ քաղաքը գտնվել է էպիկենտրոնին շատ ավելի մոտ, քան Բանգկոկը, ուստի այնտեղ ցնցումները եղել են շատ ավելի ուժեղ: Չնայած Մյանման հաճախ է զգում երկրաշարժեր, երկրաշարժակայուն կառուցումը այստեղ քիչ է տարածված: Երկրաբան Իան Ուոթքինսոնը նշում է, որ երկրաշարժերի դեմ պայքարի պլանավորման հարցում երկրում մեծ բացթողումներ կան՝ պայմանավորված սոցիալ-տնտեսական խնդիրներով, քաղաքական անկայունությամբ և նախկինում տեղի ունեցած աղետներով, ինչպիսին էր 2004-ի ցունամին: Բացի այդ, Մանդալայի որոշ հատվածներ տեղակայված են Այեյարվադի գետի դաշտավայրում, ինչը մեծացնում է հողային հեղուկացման վտանգը: Այս երևույթը տեղի է ունենում, երբ բարձր ջրային պարունակությամբ հողը ցնցումների հետևանքով կորցնում է իր ամրությունը՝ վերածվելով հեղուկի, ինչը հանգեցնում է սողանքների և շենքերի փլուզման: Երկրաբանական հետազոտողները նախազգուշացնում են, որ հնարավոր են հետցնցումներ, որոնք կարող են նոր ավերածությունների պատճառ դառնալ: Դրանք սովորաբար ավելի թույլ են, քան հիմնական ցնցումը, սակայն երբեմն կարող են մեծ վնաս հասցնել՝ հատկապես արդեն իսկ վնասված շենքերին: Այսպիսով, թեև Մյանմայի երկրաշարժը կանխատեսելի էր տարածաշրջանի երկրաբանական կառուցվածքի պատճառով, այն բացահայտեց ինչպես երկրաշարժակայուն կառուցման թերությունները, այնպես էլ հողի տեսակի և խզվածքների ազդեցությունը երկրաշարժային ալիքների տարածման վրա: