Ռուբիոն հայտարարում է՝ ԱՄՆ-ն չեղարկել է 300 օտարերկրյա ուսանողի վիզա
ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն հայտարարել է, որ Միացյալ Նահանգները չեղարկել է առնվազն 300 օտարերկրյա ուսանողի վիզա՝ որպես նախագահ Դոնալդ Թրամփի նախաձեռնած միջոցառումների մաս՝ ընդդեմ ամերիկյան համալսարաններում պրո-պաղեստինյան ցույցերի։ «Գուցե այդ թիվն արդեն անցել է 300-ը»,– ասել է նա Գայանայում լրագրողների հետ զրույցում։ «Մենք դա անում ենք ամեն օր, ամեն անգամ, երբ նման խենթերից մեկին հայտնաբերում ենք»։ Ռուբիոյին հարցրել են, թե կոնկրետ քանի ուսանողի վիզա է չեղարկվել՝ հաշվի առնելով համալսարաններում Իսրայելի դեմ հռետորաբանության դեմ պայքարը։ Այս հայտարարությունը հնչել է այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ ներգաղթի ծառայությունները ձերբակալել են Տաֆթսի համալսարանի թուրք դոկտորանտ Ռումեյսա Օզթյուրքին՝ քայլ, որը պետքարտուղարը պաշտպանել է։ Օզթյուրքին՝ Ֆուլբրայթի ծրագրի կրթաթոշակառուին, ձերբակալել են քաղաքացիական հագուստով դիմակավորված ոստիկանները Բոստոնում՝ տեղափոխելով անհայտ համարանիշներով մեքենայով։ Դեպքի տեսագրությունը լայն տարածում է գտել սոցիալական ցանցերում։ Ռուբիոյին հարցրել են, թե ինչու է չեղարկվել թուրք ուսանողի վիզան։ «Ահա թե ինչու. ես դա ասել եմ ամենուր և կրկին կասեմ»,– պատասխանել է նա։ «Եթե ուսանողական վիզայի համար դիմելիս հայտարարում եք, որ գալիս եք ոչ միայն սովորելու, այլև համալսարաններ ոչնչացնելու, ուսանողներին հետապնդելու, շենքեր գրավելու ու քաոս ստեղծելու համար, ապա այդ վիզան ձեզ չենք տրամադրի»։ Այս պահին անհայտ է՝ արդյոք Օզթյուրքին որևէ մեղադրանք է առաջադրվել։ Նրա փաստաբանը՝ Մահսա Խանբաբային, Reuters-ին հայտնել է, որ Օզթյուրքի ձերբակալությունը, ըստ երկրի տարբեր վայրերում նկատվող օրինակների, հնարավոր է՝ պայմանավորված լինի իր ազատ արտահայտվելու իրավունքով։ Այս ձերբակալությունը վերջինն է Միացյալ Նահանգներում արտասահմանյան այն ուսանողների նկատմամբ իրականացվող գործողությունների շարքում, ովքեր աջակցություն են հայտնել պաղեստինցիներին։ Թրամփի վարչակազմը կիրառել է Միգրացիայի և քաղաքացիության մասին օրենքը, որը թույլ է տալիս արտաքսել ոչ քաղաքացիություն ունեցող անձանց, եթե նրանք համարվում են հակասող ԱՄՆ արտ
աքին քաղաքականությանը և ազգային անվտանգության շահերին։ Հունվարին ստորագրված նախագահական հրամանով վարչակազմը խոստացել է պայքարել հակասեմականության դեմ։ Այդ շրջանակում Սպիտակ տունը դադարեցրել է Կոլումբիայի համալսարանին տրամադրվող 400 միլիոն դոլարի ֆինանսավորումը՝ հայտարարելով, որ համալսարանը բավարար միջոցներ չի ձեռնարկել հակասեմականության դեմ պայքարում։ Ամենաբարձր մակարդակի ձերբակալվածների թվում է Կոլումբիայի համալսարանի շրջանավարտ, պաղեստինցի ակտիվիստ Մահմուդ Խալիլը, որը ներկայումս պահվում է Լուիզիանայի կալանավայրում՝ առանց մեղադրանքի։ Օզթյուրքին նույնպես տեղափոխել են Լուիզիանայի կալանավայր, չնայած Մասաչուսեթսի դաշնային դատավորի որոշմանը, որով նա պետք է պահվեր Մասաչուսեթսում։ Կառավարությունը ուրբաթ օրվանից պետք է տրամադրի ավելի մանրամասն տեղեկություններ նրա ձերբակալության մասին։ ԱՄՆ Ներքին անվտանգության նախարարության խոսնակ Թրիշա ՄքԼաֆլինը հայտարարել է, որ Օզթյուրքը «աջակցել է Համասին, որը համարվում է օտարերկրյա ահաբեկչական կազմակերպություն, որը կողմնակից է ամերիկացիների սպանությանը»։ Մասաչուսեթսից սենատոր Էլիզաբեթ Ուորենը դատապարտել է ձերբակալությունը՝ այն համարելով «քաղաքացիական ազատությունները խեղդելու վտանգավոր միտման վերջին օրինակ»։ «Թրամփի վարչակազմը թիրախավորում է օրինական կարգավիճակ ունեցող ուսանողներին և նրանց առանց իրավական ընթացակարգի պոկում իրենց համայնքներից։ Սա հարված է մեր Սահմանադրությանը և հիմնարար ազատություններին, և մենք պայքարելու ենք դրա դեմ»,– հայտարարել է Ուորենը։ Չորեքշաբթի օրը դաշնային դատավորը կարգադրել է Թրամփի վարչակազմին դադարեցնել Կոլումբիայի համալսարանի մեկ այլ ուսանողի՝ Յունսեո Չունգի արտաքսման գործընթացը։ Նա ԱՄՆ-ի օրինական մշտական բնակիչ է, որը մանուկ հասակում ներգաղթել է Հարավային Կորեայից։ Հինգշաբթի օրը Ռուբիոն կրկին հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն ուսանողական վիզան տրամադրում է կրթության, ոչ թե համալսարաններում քաղաքական ակտիվիզմի համար։ «Եթե ստում ես, ստանում ես վիզան, հետո ներս ես գալիս ու այդպես ես պահում քեզ, ապա մենք այն չեղարկելու ենք»,– ասել է նա։
Թարգմանվել է ԱԲ-ի միջոցով։