ԱՄՆ-ն հետաքննում է Disney-ի բազմազանության քաղաքականությունը
ԱՄՆ հեռարձակման կարգավորող դաշնային գործակալությունը (FCC) հայտարարել է Disney-ի բազմազանության և ընդգրկվածության (DEI) քաղաքականության վերաբերյալ հետաքննություն սկսելու մասին: Սա մեդիա ընկերությունների նկատմամբ աճող ճնշման վերջին դրսևորումներից է: FCC-ի նախագահ Բրենդան Քարը ուրբաթ օրը նամակ է հղել Disney-ին և նրա ABC News ստորաբաժանմանը՝ տեղեկացնելով հետաքննության մասին: Նա նշել է, որ այս քայլը պայմանավորված է այն մտահոգությամբ, որ ընկերությունը բազմազանության քաղաքականությունը խթանում է՝ խախտելով պետական կարգավորումները: Disney-ի խոսնակը հայտնել է, որ ընկերությունն ուսումնասիրում է նամակը. "Մենք պատրաստ ենք համագործակցել հանձնաժողովի հետ և պատասխանել նրա հարցերին," – ասվում է ընկերության հայտարարության մեջ: FCC-ի կողմից Disney-ի նկատմամբ հետաքննությունը համընկնում է ԱՄՆ-ում բազմազանության քաղաքականության դեմ Թրամփի վարչակազմի կողմից ձեռնարկվող լայնածավալ միջոցառումների հետ, որոնք ազդեցություն են ունենում նաև արտերկրում: Այս շաբաթ Ֆրանսիայում ԱՄՆ դեսպանատունը նամակ է ուղարկել ամերիկյան պետական պայմանագրեր ունեցող ֆրանսիական ընկերություններին՝ պահանջելով համապատասխանել Թրամփի հրամանագրին, որը արգելում է DEI ծրագրերը: FCC նախագահ Քարը, նամակ հղելով Disney-ի գործադիր տնօրեն Ռոբերտ Այգերին, նշել է, որ ցանկանում է ապահովել, որ ընկերությունը դադարեցնի "ցանկացած և բոլոր խտրական նախաձեռնությունները ոչ միայն անվանապես, այլև ըստ էության": Նա հավելել է, որ ցանկանում է պարզել՝ արդյոք Disney-ի գործողությունները համահունչ են եղել կարգավորող պահանջներին: Բրենդան Քարը անդամակցում է FCC-ին 2017 թվականից, իսկ 2024 թվականի նոյեմբերին Թրամփի կողմից նշանակվել է գործակալության նախագահ: Այդ ժամանակից ի վեր նա խստացրել է վերահսկողությունը մեդիա ընկերությունների նկատմամբ, հետաքննություն