Մյանմարի զինվորական ռեժիմը շարունակել է օդային հարվածները ավերիչ երկրաշարժից հետո
Մյանմարի զինվորական ռեժիմը շարունակում է օդային հարվածներ հասցնել երկրի տարբեր շրջաններին՝ երկրի կործանարար երկրաշարժից հետո, որը խլել է ավելի քան 1,600 մարդու կյանք։ ՄԱԿ-ը հարձակումը որակել է որպես «միանգամայն անհանդուրժելի և անընդունելի»։ ՄԱԿ-ի հատուկ զեկուցող Թոմ Անդրյուզը BBC-ին ասել է, որ «հսկայական անսպասելիություն» է, որ զինվորականները շարունակում են «հրթիռներ արձակել, երբ փորձում ես փրկել մարդկանց»՝ երկրաշարժից հետո։ Նա կոչ է արել զինվորական ռեժիմին, որը վերցրել է իշխանությունը 2021թ. coups-ի ժամանակ, դադարեցնել բոլոր ռազմական գործողությունները։ «Ովքեր ունակ են ազդեցություն ունենալ զինվորականների վրա, պետք է մեծացնեն ճնշումը և պարզ դարձնեն, որ դա անընդունելի է», - ասել է նա։ «Հորդորում եմ հինտայի զինվորականներին պարզապես կանգ առնել և դադարեցնել իրենց ռազմական գործողությունները», - հավելել է նա։ BBC Burmese-ն հաստատել է, որ Նաունգչո քաղաքում, որը գտնվում է Շան նահանգի հյուսիսային հատվածում, օդային հարվածի արդյունքում զոհվել է յոթ մարդ։ Հարվածը կատարվել է երկրաշարժից երեք ժամ անց։ Ազատության համար պայքարող դեմոկրատականrebels խմբավորումները, որոնք պայքարում են զինվորականներին իշխանությունից հեռացնելու համար, հաղորդում են օդային հարվածների մասին Չանգ-Ու գյուղում՝ երկրի երկրաշարժի էպիկենտրոնի հարևան շրջանում։ Օդային հարվածների մասին հաղորդվում է նաև Թաիլանդի սահմանի մոտ գտնվող շրջաններից։ Ազգային միասնության կառավարությունը (NUG), որը ներկայացնում է իշխանությունից հեռացված քաղաքացիական կառավարությունը, հայտարարել է, որ իր զինված ուժերը կսկսեն երկու շաբաթվա ընթացքում «պաշտպանական գործողություններից բացի» դադարեցնել բոլոր հարձակումները երկրաշարժից տուժած շրջաններում։ 7.7 մագնիտուդով երկրաշարժը, որը տուժեց Սագայնգում, զգացվեց նաև հարևան երկրներում։ Այն ուղեկցվեց Մանդալայ քաղաքում՝ Մյանմարի երկրորդ խոշորագույն քաղաքում, և Նայ Պի Թավի մայրաքաղաքում ավերածությունների մասին հաղորդումներով։ Ռեժիմը հայտնում է, որ 1,644 մարդ զոհվել է, և շատերն, հավանաբար, գտնվում են փլատակների տակ։ Այս երկրաշարժը տեղի է ունեցել Մյանմարում չորս տարի տևած քաղաքացիական պատերազմի ընթացքում՝ 2021թ. ռազմական հեղաշրջումից հետո։ Հեղաշրջումն առաջացրեց լայնածավալ բողոքի ցույցեր, հազարավոր մարդիկ դուրս եկան փողոց՝ պահանջելով քաղաքացիական իշխանություն։ Այն, ինչ սկզբում քաղաքացիական անտեսման արշավ էր, հետագայում վերածվեց ընդհատակային ապստ
ամբության՝ դեմոկրատական և էթնիկական ընդդիմադիր խմբերի մասնակցությամբ, ինչը հանգեցրեց բացարձակ քաղաքացիական պատերազմի։ Երեք ու կես տարի շարունակվող բռնությունը շարունակվում է զինվորականների և էթնիկական բանակների միջև։ Զինվորական ռեժիմը, որը կրում է շարունակական և նվաստացնող պարտություններ և կորցրել է երկրի մեծ տարածքներ, ավելի ու ավելի է ապավինում օդային հարձակումներին՝ իր իշխանության դեմ դիմադրությունը ճնշելու համար։ Սագայնգի շրջան, որտեղ գտնվում է երկրաշարժի էպիկենտրոնը, այժմ գտնվում է դեմոկրատական ընդդիմադիր խմբերի վերահսկողության տակ։ BBC-ի հետաքննությունը ցույց է տվել, որ չորս տարի անց՝ իշխանությունը վերցնելուց հետո, զինվորական ռեժիմը վերահսկում է երկրի տարածքի քառորդից պակասը։ Ըստ հետաքննության՝ էթնիկական բանակներն ու ընդդիմադիր խմբերի մի խումբ վերահսկում են երկրի 42%-ը, մնացած տարածքները մնում են վիճահարույց։ Օդային պատերազմում զինվորական ռեժիմը գերազանցում է։ Դիմադրող խմբերը չունեն ավիացիոն պայքարելու կարողություն։ Զինվորականները բազմիցս օդային հարվածներ են իրականացրել, որոնք ավերել են դպրոցներ, վանականներ, եկեղեցիներ և հիվանդանոցներ։ Մի ծանրագույն օդային հարվածի ժամանակ ավելի քան 170 մարդ զոհվել է՝ այդ թվում շատ կանայք և երեխաներ։ ՄԱԿ-ի մարմինները, որոնք հետաքննություն են անցկացնում Մյանմարի մարդու իրավունքների խախտումների վերաբերյալ, նախազգուշացրել են, որ զինվորական ռեժիմը պատերազմական հանցագործություններ է կատարում և մարդկության դեմ հանցագործություններ՝ սեփական ժողովրդի դեմ։ Ռուսաստանը և Չինաստանը շարունակաբար աջակցում են Մյանմարի զինվորական ռեժիմին օդային հարձակումների հարցում։ ՄԱԿ-ի կողմից հեղաշրջման դեմ զենքերի արգելքի կոչերին զուգընթաց, Չինաստանը և Ռուսաստանը վաճառել են ռեժիմին առաջադեմ գրոհային ինքնաթիռներ և տրամադրել դրանց օգտագործման ուսուցում։