Մեծ Բրիտանիայի ավտոարդյունաբերությունը կոչ է անում աջակցություն ցուցաբերել ԱՄՆ-ի մաքսատուրքերի սպառնալիքի ֆոնին
Մեծ Բրիտանիայի ավտոարտադրող ընկերությունները կառավարության աջակցությունն են խնդրում, քանի որ ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ մաքսատուրքերի վերաբերյալ համաձայնություն ձեռք բերելու հույսերը մարում են։ Ընկերությունների ղեկավարները ուրբաթ առավոտյան հանդիպել են պաշտոնյաների հետ՝ քննարկելու իրենց պատասխան քայլերը, քանի որ հաջորդ շաբաթից ԱՄՆ-ն նախատեսում է 25% մաքսատուրքեր սահմանել ներմուծվող մեքենաների վրա։ Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունը փորձում է բանակցել մի շարք ապրանքների ներմուծման մաքսատուրքերի բացառման շուրջ, որոնք ուժի մեջ են մտնելու ապրիլի 3-ի կեսգիշերին։ Սակայն որոշ ավտոարտադրողներ կարծում են, որ չափազանց ուշ է այս որոշումը հետաձգելու համար և նախընտրում են քննարկել պետական աջակցության տարբերակները։ ԱՄՆ-ի մաքսատուրքերը կարող են լուրջ ազդեցություն ունենալ Մեծ Բրիտանիայի տնտեսության վրա։ Կառավարության պաշտոնական կանխատեսումների համաձայն, վատթարագույն դեպքում առևտրային հարկերը կարող են նվազեցնել տնտեսական աճը 1%-ով և լուրջ վնաս հասցնել ֆինանսական կայունությանը։ Կառավարության աղբյուրները նշում են, որ բանակցություններում դեռ հնարավոր է հաջողություն գրանցել, սակայն Մեծ Բրիտանիան հայտարարել է, որ մտադիր չէ առևտրային պատերազմ սկսել ԱՄՆ-ի հետ։ Ֆինանսների նախարար Դարրեն Ջոնսը ընդգծել է, որ Մեծ Բրիտանիան պետք է ընտրի «այլ մոտեցում», քան որոշ այլ երկրներ։ Մեծ Բրիտանիայի այս արձագանքը տարբերվում է, օրինակ, Գերմանիայի դիրքորոշումից, որը հայտարարել է, որ չի զիջելու և կոչ է արել Եվրոպային վճռական պատասխան տալ մաքսատուրքերին։ Տնտեսական փորձագետների հաշվարկներով, եթե համաշխարհային առևտրային հակամարտությունները խորանան, ԱՄՆ-ն և մյուս երկրները կարող են բարձրացնել մաքսատուրքերը 20%-ով, ինչը լրջորեն կազդի համաշխարհային տնտեսության վրա։ ԱՄՆ-ում Թրամփի որոշումից հետո մեքենաշինական ընկերությունների բաժնետոմսերը զգալիորեն անկում են ապրել, այդ թվում՝ General Motors-ի, Ford-ի և նույնիսկ Tesla-ի, որի սեփական