Զելենսկին՝ Եվրոպայի աջակցության հույսով, սակայն անվտանգության երաշխիքները դեռևս խնդրահարույց են
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին բարձր տրամադրությամբ էր, երբ Փարիզում հանդիպեց երեք եվրոպացի լրագրողների հետ: Նա ընդհատել էր հանդիպումը Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ, որպեսզի մասնակցեր հարցազրույցին, ապա վերադարձել էր Ելիսեյան պալատ՝ «անձնական ընթրիքի» համար: Զելենսկու այցը Փարիզ ուներ հատուկ խորհուրդ. նրան դիմավորեցին ոչ միայն կարմիր գորգով, այլև հատուկ ժեստով՝ Էյֆելյան աշտարակը լուսավորվել էր ուկրաինական դրոշի գույներով: Ֆրանսիան ցանկանում էր, որ Ուկրաինայի ղեկավարը զգա, որ գտնվում է ընկերների շրջապատում: Փարիզում Զելենսկին մասնակցեց 30 երկրների ղեկավարների և դիվանագետների հանդիպմանը, որի նպատակն էր քննարկել Ուկրաինայի անվտանգության երաշխիքները: Մակրոնն ու Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Քիր Սթարմերը փորձում են ստեղծել «ցանկացողների կոալիցիա», որը երկարատև հրադադարի դեպքում կապահովի Ուկրաինայի անվտանգությունը: Սա կտրուկ հակադրություն էր Զելենսկու նախորդ այցի՝ ԱՄՆ Սպիտակ տուն, որտեղ նա ենթարկվեց կոշտ քննադատության նախագահ Դոնալդ Թրամփի և նրա փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի կողմից: Նրանց կտրուկ արձագանքից հետո Թրամփը կարգադրեց դադարեցնել ռազմական օգնությունն ու հետախուզական տվյալների փոխանցումը Ուկրաինային: Այդ աջակցությունը վերականգնվեց միայն այն բանից հետո, երբ Զելենսկին, եվրոպական դաշնակիցների խորհրդով, փոխեց իր դիրքորոշումը և Թրամփին ուղղված խոսքում ընդգծեց բարեկամական վերաբերմունքը՝ ընդունելով ԱՄՆ-ի առաջարկած անպայման հրադադարի պլանը: Չնայած աջակցությունը վերականգնվել է, Թրամփի կտրուկ որոշումը խորացրել է մտահոգությունները Կիևում և Եվրոպայում: Արդեն ակնհայտ է դառնում, որ ԱՄՆ-ն այլևս վստահելի դաշնակից չէ, և Եվրոպան պետք է իր ուժերով ապահովի անվտանգությունը: Զելենսկին գոհունակությամբ խոսեց այն ծրագրերի մասին, որոնք Մեծ Բրիտանիան, Ֆրանսիան և Գերմանիան մշակել են պաշտպանական ծախսերը մեծացնելու համար: Նա անգամ ենթադրեց, որ եթե ամեն ինչ այսպես շարունակվի, Եվրոպան 3-5 տարում կարող է հասնել ԱՄՆ-ի մակարդակին: Հարցազրույցի ընթացքում Զելենսկուն հարց տրվեց ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի պահանջների մասին, որոնք նա ներկայացրել էր Սև ծովում մասնակի հրադադարի դիմաց: Մոսկվան պահանջում էր, որ ռուսական պետական բանկը կրկին միացվի SWIFT միջազգային վճարային համակարգին, ինչը կվերականգնի Ռուսաստանի մուտքը համաշխարհային ֆինանսական համակարգ: Եվրամիության արձագանքը միանշանակ էր. ԵՄ-ն հայտարարեց, որ պատժամիջոցների վերացումը հնարավոր է միայն Ուկրաինայի տարածքից ռուսական զորքերի լիակատար դուրսբերումից հետո: Անգամ Թրամփը նշեց, որ Ռուսաստանն անհարկի ձգձգում է բանակցությունները, համեմատելով իրավիճակը իր գործարար անցյալի հետ: Անդրադառնալով ԱՄՆ-ի դիրքորոշմանը՝ Զելենսկին ընդգծեց, որ Ուկրաինան ուժեղ է և կպաշտպանի իր տա
րածքը. «Կարևոր է, որ մեր դաշնակիցները լինեն մեր պես հաստատակամ և ուժեղ»: Սակայն նա անկեղծորեն ընդունեց, որ վերջնականապես վստահ չէ ԱՄՆ-ի աջակցության շարունակականության հարցում: Թրամփի որոշումը՝ կտրել ռազմական հետախուզական աջակցությունը, լուրջ հետևանքներ ունեցավ Ուկրաինայի համար, և Զելենսկին ջանքեր է գործադրել այն վերականգնելու համար: Նա նշեց, որ ԱՄՆ-ի հետախուզական տվյալները կենսական նշանակություն ունեն Ուկրաինայի պաշտպանության համար: Զելենսկին նաև քննադատեց Թրամփի հատուկ բանագնաց Սթիվ Վիտկոֆի հայտարարությունները, որը նախկինում զբաղվում էր անշարժ գույքի բիզնեսով և այժմ ղեկավարում է Մերձավոր Արևելքի ու ռուս-ուկրաինական պատերազմի հարցերով ամերիկյան դիվանագիտական ջանքերը: Վիտկոֆը քննադատել էր Մակրոնի և Սթարմերի նախաձեռնությունը՝ այն որակելով որպես «անիմաստ» փորձ՝ նմանվելու Ուինսթոն Չերչիլին: Զելենսկին պատասխանեց, որ Վիտկոֆը «ավելի լավ է զբաղվի անշարժ գույքի առուվաճառքով, քան ռազմական գործերով»: Չնայած պատերազմի ահռելի ճնշմանը, Զելենսկին հարցազրույցի ընթացքում զարմանալիորեն հանգիստ էր: Նա վստահ էր, որ Եվրոպան շարունակում է իր աջակցությունը, և Ֆրանսիայի ու Մեծ Բրիտանիայի ջանքերը կարող են ազդել նույնիսկ Թրամփի որոշումների վրա: Երբ նրան հարցրին, թե ինչպես է հաղթահարում լարվածությունը, Զելենսկին նշեց, որ իր նպատակն է ապահովել, որ իր երեխաները «կարողանան փողոցում քայլել՝ առանց թաքնվելու»: Ինչ վերաբերում է պատմության մեջ իր դերին, նա կատակեց, որ կցանկանար մնալ ավելի լավ հիշված, քան Պուտինը, ում «իշխանությունը կարող է ավարտվել դեռ մինչ նրա կյանքը»: