«Je suis Marine». Եվրոպայի աջակողմյան առաջնորդների արձագանքը Լը Պենի արգելքին
Ֆրանսիայի ազգայնական աջերի խորհրդանիշ Մարին Լը Պենը երկրի ամենահայտնի և ամենասիրված քաղաքական գործիչներից է։ Նրա «Ֆրանսիան՝ առաջին», հակամիգրացիոն և «անտի-վոուք» օրակարգը նրան մեծ ժողովրդականություն է բերել։ Եվրոպայի կոշտ աջակողմյան առաջնորդները, որոնք ներկայումս ուժեղանում են քաղաքական դաշտում, նրան համարում են «իրենցից մեկը», նույնիսկ եթե բոլոր հարցերում չեն կիսում նրա տեսակետները։ Երկուշաբթի օրը նրանցից շատերը սոցիալական ցանցերում արձագանքեցին այն լուրին, որ Լը Պենին արգելվել է հինգ տարով զբաղեցնել որևէ քաղաքական պաշտոն՝ մեղադրվելով իր «Ազգային համախմբում» կուսակցության միջոցով ԵՄ-ի 4 միլիոն դոլարի (3.1 միլիոն ֆունտ ստեռլինգ) յուրացման մեջ։ Աջակողմյան առաջնորդների համար սա ոչ միայն աջակցություն հայտնելու առիթ էր, այլև իրենց ընդհանուր պայքարի ընդգծման հնարավորություն՝ ընդդեմ ավանդական քաղաքական համակարգի, որը, ըստ նրանց, փորձում է ճնշել ազգայնական օրակարգերը։ Սակայն Լը Պենի համար այս որոշումը կարող է վերջ դնել իր վաղեմի երազանքին՝ դառնալ Ֆրանսիայի նախագահ։ Նա առաջատար դիրք ուներ հարցումներում առաջիկա նախագահական ընտրությունների նախաշեմին, որոնք նախատեսված են երկու տարի անց։ Նա և իր թիմակիցները հերքում են բոլոր մեղադրանքները և պատրաստվում են բողոքարկել վճիռը։ Երկուշաբթի օրը Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանը «X» հարթակում ֆրանսերենով գրեց. «Je suis Marine» («Ես Մարին եմ»): Նիդեռլանդների ծայրահեղ աջակողմյան առաջնորդ Գերտ Վիլդերսը վստահություն հայտնեց, որ Լը Պենը կհաղթի բողոքարկման գործընթացում և կլինի Ֆրանսիայի հաջորդ նախագահը։ Իտալիայի փոխվարչապետ Մատեո Սալվինին նույնպես արձագանքեց՝ գրելով. «Չենք վախենում... առաջ, իմ ընկեր»: «Վախենալով ընտրողների դատավճռից՝ Փարիզում որոշեցին դատապարտել Մարին Լը Պենին և հեռացնել նրան քաղաքական կյանքից»,— ավելացրեց նա։ Ֆրանսիայի դատարանները հերքում են քաղաքական կողմնակալ լինելու մեղադրանքները՝ նշելով, որ իրենց միակ նպատակը արդարադատության ապահովումն է։ Ըստ BFMTV-ի հարցման՝ ֆրանսիացիների 57%-ը կարծում է, որ Լը Պենի գործով դատական որոշումը արդար էր։ Սակայն Լը Պենի կողմնակիցները, թե՛ Ֆրանսիայում, թե՛ նրա սահմաններից դուրս, կասկածի տակ են դնում դատարանի անաչառությունը՝ համարելով, որ այն նպատակ ունի խոչընդոտելու իրեն՝ որպես «ժողովրդի ձայնի» քաղաքական վերելքը։ Ռուսաստանից այս թեմայով արձագանքեց նաև Կրեմլը։ Վլադիմիր Պուտինի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը հայտարարեց, որ «Մարին Լը Պենի իրավիճակը ժողովրդավարական նորմերի խախտում է»։ Արդարադատական համակարգերի և քաղաքական շահերի բախումը նկատելի է ոչ միայն Ֆրանսիայում, այլև մի շա