Թրամփի թիմակիցները թիրախավորել են լրագրողին Signal-յան արտահոսքից հետո
Սպիտակ տունը խիստ բարկությամբ արձագանքեց չորեքշաբթի օրը, երբ The Atlantic ամսագիրը հրապարակեց Ազգային անվտանգության բարձրաստիճան պաշտոնյաների խմբային Signal-յան զրույցի ամբողջական բովանդակությունը։ Լրագրող Ջեֆրի Գոլդբերգը, ով պատահաբար ներառվել էր բարձրաստիճան պաշտոնյաների այդ զրույցում, հրապարակեց հաղորդագրություններ, որոնցում ԱՄՆ պաշտպանության նախարար Փիթ Հեգսեթը փոխանցում էր զգայուն տեղեկություններ՝ ներառյալ ԱՄՆ-ի պլանավորած հարվածների ժամկետներն ու զորքերի շարժի մանրամասները։ Գոլդբերգը նշել է, որ որոշել է հրապարակել տվյալները այն բանից հետո, երբ Թրամփի վարչակազմը մեղադրել էր նրան սուտ տեղեկատվություն տարածելու մեջ։ Պաշտոնյաները շարունակում են պնդել, որ գաղտնի տեղեկատվություն չի տարածվել։ Սակայն որոշ բարձրաստիճան գործիչներ ընդունել են, որ տեղի ունեցածը լուրջ սխալ էր, այդ թվում՝ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն, ով նույնպես մասնակցել էր զրույցին։ "Ակնհայտ է, որ ինչ-որ մեկը սխալ է թույլ տվել, մեծ սխալ, և ավելացրել է լրագրողի," - հայտարարել է Ռուբիոն Ճամայկա կատարած այցի ժամանակ։ Ազգային հետախուզության տնօրեն Թուլսի Գաբարդը, ով ևս ընդգրկված էր զրույցում, նշել է, որ Ազգային անվտանգության խորհուրդը կանցկացնի "խորքային հետաքննություն"՝ պարզելու, թե ինչպես է լրագրողը ներգրավվել խմբային զրույցում։ Նախագահ Թրամփը դեպքը անվանել է "ոչ մեծ բան", իսկ Ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Մայք Ուոլցը, ով ստեղծել էր այդ խմբակային զրույցը, հայտարարել է, որ ինքը ամբողջական պատասխանատվություն է կրում դրա համար։ Մինչդեռ դեմոկրատները պահանջում են Հեգսեթի հրաժարականը՝ պնդելով, որ նրա անզգույշ հրապարակումը կարող էր վտանգել ամերիկացի զինվորականների կյանքը, եթե այդ տեղեկատվությունը հասներ հակառակորդներին։ Գոլդբերգը ցնցեց Վաշինգտոնը՝ նախկինում արդեն հրապարակելով հոդված այն մասին, թե ինչպես էր հայտնվել Signal հավելվածում ստեղծված այդ խմբում։ Սկզբում նա զերծ էր մնացել որոշ մանրամասներ բացահայտելուց՝ հաշվի