Ինչու է Երաժիշտ Հարրիի որոշումը թողնել իր սեփական բարեգործությունը կարևոր լինելու
2020 թվականի հունվարի 19-ին, կիրակի, Հարրի և Մեգան Սաքսիի համար նոր դերի մասին բանակցությունները թագավորական ընտանիքում ավարտվեցին ձախողմամբ, և նրանք պատրաստվում էին սկսել նոր կյանք ԱՄՆ-ում։ Այս պահին, Հարրին իր վերջին խոսքը հնչեցրեց, որն ասաց Սենտեբալե բարեգործական կազմակերպության ընթրիքի ժամանակ։ Սա նրա համար անվտանգ տարածք էր, որտեղ նա կարող էր անկեղծորեն արտահայտվել։ Բարեգործության աշխատակիցների, նվիրատուների և ընկերների շրջապատում նա խոսեց Մեգանի հետ գտած սեր և երջանկություն մասին, պարգևատրեց իր մոր ժառանգությունը և նշեց, թե որքան տխուր է իրեն զգում Բրիտանիայից հեռանալիս։ «Քաղաքացիական հասարակության մեջ դուք ինձ տվեցիք կյանքի դասեր, և այս դերը ինձ սովորեցրեց ավելի շատ բան, քան կարող էի պատկերացնել, թե ինչն է ճիշտ ու արդար», - ասաց նա ընթրիքի հյուրերին։ «Մենք պատրաստվում ենք անել մի քայք, ուստի շնորհակալություն, որ իմ նման քայլի համար Courage տրամադրեցիք»: Սենտեբալեն Հարրիի կյանքի կարևոր մասն էր եղել նրա ամբողջահասակ կյանքում։ Այն գոյատևել էր ընտանիքի վեճերից և թագավորական կյանքից հեռանալու դժվարություններից։ Հարրին առաջին անգամ այցելել էր Լեսոթոյի, հարավաֆրիկյան լեռնային պետությունը, երբ 19 տարեկան էր, 2004 թվականին։ Նա刚 ավարտել էր Էթոն դպրոցը և գտնվում էր ուսանողական արձակուրդում, նախքան Սանդհուրսթում զինվորական պատրաստությունը։ Սա կարևոր ժամանակահատված էր Հարրիի համար։ Այն, ինչ նա տեսավ իր արձակուրդի ընթացքում, ստիպեց նրան երկու տարի անց ստեղծել բարեգործություն, որը կնպաստեր երեխաներին, ովքեր կորցրել էին ծնողներին ՀԻՎ և ՁԻԱՀ-ի հետևանքով։ Նույնպես կարևոր է Դիանայի գործոնը։ «Սենտեբալե» նշանակում է «չմոռանաս ինձ» Սեսոթոյի լեզվով, որը Լեսոթոյի մայր լեզուն է։ 2020 թվականի Սենտեբալե ընթրիքի ժամանակ Հարրին հյուրերին ասաց․ «Երբ կորցրեցի մորս… դուք ինձ վերցրիք ձեր թևերի տակ։ Դեռ երկար ժամանակ հոգածություն դարձաք ինձ համար»: Դիանա, Ուելսի արքայադուստրի հետ կապը կարևոր անձնական բաղադրիչ է Սենտեբալեի պատմության մեջ։ Նրա համահիմնադիր՝ Լեսոթոյի արքայազն Սիսոյսոն նույնպես կորցրել էր մորը։ Երկուսն էլ կորուստը զգացել էին, և իրենց մոր հիշատակը դարձել էր այն շարժիչ ուժը, որը նրանց առաջնորդում էր վերջին երկու տասնամյակների ընթացքում։ Սիսոյսոն, որն արդե
ն դարձել էր Հարրիի անձնական ընկեր, 2018 թվականին ներկա էր նրա հարսանիքին Վինձորում։ Նա նաև եղել էր Ուելսի արքայազնի և արքայադուստրի հարսանիքին 7 տարի առաջ։ Այսպիսով, նրանց համատեղ որոշումը թողնել Սենտեբալեն դեռ ավելի կարևոր դարձնում է իրենք։ Հարրիի տեղափոխությունը ԱՄՆ ազդել է իր բարեգործական աշխատանքում ակտիվ մասնակից լինելու հնարավորության վրա։ Սակայն նրա թիմը Կալիֆոռնիայում նշում է, որ նա դեռևս ակտիվորեն աջակցում է բոլոր նախաձեռնություններին ու գործում է նրանց հետ։ Վերջին անգամ Հարրին այցելել է Լեսոթո 2024 թվականին, որտեղ նա և արքայազն Սիսոյսոն դիտել են բարեգործության վերջին նախագծերը։ Հարրին խոստացել է, որ իր պարտավորությունը բարեգործությանը «ն jamais չի կոտրվի»։ Բայց այս պահին Հարրին հեռացել է, ինչը հստակ ցույց է տալիս, որ կազմակերպության ղեկավարության և հոգաբարձուների խորհրդի անդամների միջև տեղի է ունեցել խորը ճգնաժամ։ Ըստ տեղեկությունների, եղել է անձնական վեճ, բարեգործության ապագա ուղղության շուրջ անհամաձայնություն և փոխկապակցված մեղադրանքներով վնասակար հարաբերություններ։ Հարրին այսպիսի իրավիճակներում արդեն եղել է։