Կանադայի վարչապետը դիտարկում է պատասխանի հնարավորությունները ԱՄՆ-ի կողմից ավտոմոբիլների նկատմամբ տեղադրված մաքսատուրքերից հետո
Կանադայի վարչապետ Մարկ Քարնին հանդիպում է կառավարության անդամների հետ՝ քննարկելու ԱՄՆ-ից եկող նոր մաքսատուրքերի սպառնալիքի դեմ պատասխանի հարցը, որ նա անվանել է «կամուրջային հարձակման» ավտոմոբիլագործներին ուղղված։ ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը չորեքշաբթի հայտարարեց, որ 25%-անոց մաքսատուրքեր կդրվեն ներկրված ավտոմոբիլների և դրանց բաղադրիչների վրա՝ նշելով, որ սա «բացարձակապես մշտական կլինի»։ Քարնին, ազատական կուսակցության առաջնորդը, փոխել է իր քարոզարշավի ծրագրերը՝ հաջորդ ամսվա ընտրություններից առաջ՝ պատասխանելու համար նոր մաքսատուրքերի սպառնալիքին։ ԱՄՆ-ը արդեն մասամբ կիրառել է 25%-անոց ընդհանուր մաքսատուրք Կանադայից ներմուծվող ապրանքների նկատմամբ, ինչպես նաև 25%-անոց մաքսատուրք՝ ալյումինի և պողպատի ներմուծման վրա։ Կանադան մինչ այժմ պատասխանել է շուրջ 60 միլիարդ կանադական դոլար (42 միլիարդ ԱՄՆ դոլար) արժողությամբ մաքսատուրքերով՝ ԱՄՆ-ի ապրանքների վրա։ Նոր ավտոմոբիլային մաքսատուրքերը կգործարկվեն ապրիլի 2-ին, իսկ ավտոմոբիլներ ներմուծող ձեռնարկությունները դրանց դեմ առաջին տուրքերը կկատարեն արդեն հաջորդ օրը։ Մաքսատուրքերը ավտոմոբիլային բաղադրիչների վրա նախատեսվում է սկսվեն մայիսին կամ ավելի ուշ։ Չորեքշաբթի առավոտյան Թրամփը նախազգուշացրել է Կանադային և ԵՄ-ին՝ զգուշացնելով, որ եթե նրանք համագործակցեն ԱՄՆ-ի դեմ առևտրային պատերազմի մեջ, ապա այդ երկուսին կմշակվեն ավելի մեծ մաքսատուրքեր։ Քարնին հանդիպել է իր նախարարներին՝ քննարկելու առևտրային տարբերակները։ Մինչ այդ, նա նախատեսել էր նախընտրական քարոզարշավ անցկացնել Կվեբեկում։ Քարնին չորեքշաբթի երեկոյան հայտարարեց, որ ժամանակն է խոսելու ԱՄՆ-ի նախագահի հետ։ «Արդար կլինի, որ մենք խոսենք նրա հետ՝ հաշվի առնելով այն գործողությունները, որ նա ձեռնարկեց։ Ես վստահ եմ, որ դա շուտով տեղի կունենա», ասաց Քարնին։ Թրամփը և նոր վարչապետը, ով այս ամսվա սկզբին ստանձնեց պաշտոնը, դեռևս չեն քննարկել այս հարցը։ Պիեր Փոյլիևրը, պահպանողական կուսակցության ղեկավար, գլխավոր ընդդիմադիր ուժը, անվանեց մաքսատուրքերը «անարդար և ոչ արդարացված»։ Նույն օրը ՆԳՊ կուսակցության ղեկավար Ջագմիթ Սինգը, ով նախկինում աջակցում էր Trudeau-ի փոքրամասնագույն կառավարությանն, նույնպես փոխել է իր քարոզարշավի պլանները։ Սինգը ամբողջ օրը անցկացրեց միություն ղեկավարների և ավտոմոբիլագործների հետ հանդիպումներում Վինձորում, որն ավտոմոբիլաշինության կենտրոն է՝ Դետրոյթից հակառակ կողմում։ Կանադացիները կմեկնեն ընտրությունների 28 ապրիլի։ Վերջերս Կանադայի մաքսատուրքը զգալի ազդեցություն է ունեցել ԱՄՆ-ի ավտոմոբիլային շուկայում՝ ներմուծելով շուրջ ութ միլիոն ավտոմոբիլներ՝ կազմելով
240 միլիարդ դոլար առևտուր, որը կազմում է ընդհանուր վաճառքների մոտ կեսը։ Ավելի վաղ, երբ նա դարձավ ազատական կուսակցության առաջնորդ և մինչև վարչապետի պաշտոնի ստանձնումը, Քարնին հաղթանակի ելույթում խիստ քննադատեց ԱՄՆ-ի նախագահին։ «Աշխարհում ամեն ինչ պատրաստ կլինի նրանց համար, ովքեր պաշտում են Թրամփին», հայտարարեց Քարնին։ Մեքսիկան ԱՄՆ-ին ավտոմոբիլներ մատակարարող հիմնական երկիրն է, այնուհետև գալիս են Հարավային Կորեան, Ճապոնիան, Կանադան և Գերմանիան։ Մեքսիկայի նախագահ Կլաուդիա Շայնբաումը չորեքշաբթի առավոտյան մամուլի ասուլիսում հրաժարվեց մեկնաբանել նոր ավտոմոբիլային մաքսատուրքերը, սակայն նշեց, որ իր կառավարությունը «միշտ պաշտպանում է Մեքսիկան» և կպայքարի՝ պահպանելու աշխատատեղերի ստեղծումը և պաշտպանելու Մեքսիկայի ընկերությունները ներմուծման հարկերից։ Նա նաև հայտարարեց, որ Մեքսիկան կտրամադրի «բարեխիղճ պատասխան» Թրամփի վարչակազմի մաքսատուրքերի դիմաց ապրիլի 3-ին՝ նրանց մեծ մասի ուժի մեջ մտնելու հաջորդ օրը։